מערכות סולאריות על מאגרי מים

מערכות סולאריות על מאגרי מים

ככל שאנרגיה סולארית הופכת להיות יותר ויותר זולה, נגישה ושכיחה ברחבי העולם, טכנולוגיות חדשות ושיטות ההתקנה יצירתיות, הולכות ומתפתחות במקביל.

אנחנו רגילים לשמוע אודות התקנת מערכות סולאריות על גגות או בחיבור קרקעי, אך פיתוח טכנולוגי מתקדם מאפשר למעשה להתקין מערך פוטו וולטאי גם על גבי מים. חברת גולן סולאר מייעצת ומובילה פרויקטים לתכנון והתקנת מערכות צפות המאפשרות ניצול של קרני השמש לטובת ייצור אנרגיה פוטו וולטאית בכמות גבוהה.
באופן ספציפי, מערכות סולארית צפות / על דפנות מאגרים הופכת להיות נישה תחרותית ממשית בשוק האנרגיה המתחדשת, המציעה חלופה מבוססת מים לחלופה המסורתית המותקנת על הקרקע ועל גגות המבנים.

במדינת ישראל ישנם מאגרי מים רבים, בנוסף למאגרי שתייה. מאגרים אלו מיועדים בעיקר לניקוז מי שפכים, לבריכות דגים או כמי השקיה. המאגרים חולשים על שטחים גדולים, ולכן ניתן לנצלם לטובת הפקת אנרגיה חשמלית באמצעות המרה של קרינת השמש. מאגרים אלו הינם בעלי צריכת חשמל גבוהה מאד, ובד"כ בעלי חיבור גדול לחברת החשמל, מה שמאפשר התקנת מע' סולאריות בהיקף נרחב בתחומם.
אגודות מים רבות ברחבי הארץ גילו את האפשרות להתקנת מע' סולאריות על גבי מאגרי המים שבתחומם, לנצל את שטחי המים והדפנות ובכך לבצע מהלכי התייעלות אנרגטית וחסכון ממשי בחשמל, ולהפוך את האגודות לירוקות וידידותיות לסביבה.

התקנת מערכת פוטו וולטאית על מאגר מים יכולה להתאפשר בשתי דרכים עיקריות:

מערכת סולארית על דופן מאגר:

דפנות חיצוניות של מאגרים הינן בדרך כלל שטחים נרחבים, שאינם מוצלים, ומתאימים מאוד להתקנת מערכות סולאריות. מערכת סולארית תותקן ישירות על הקרקע, לאחר הכנת השטח מראש ופריסת יריעות מותאמות, ולאחר אישור מהנדס המאגר. הפאנלים מותקנים עם פרט עיגון מיוחד על היריעות, לאחר תכנון מוקפד וקבלת רישיון מחברת החשמל.
גולן סולאר מבצעת פיקוח נקודתי על התקנת מערכות על דופן המאגרים, ודואגת לקבלת כל האישורים הנדרשים וחיבור המערכות לרשת החשמל כראוי.
התקנת מערכת סולארית על דופן מאגר, חוסכת את הצורך במצופים מיוחדים להצפת הפאנלים, וגישה קלה ויעילה לטיפול בתקלות, שטיפות ועוד, ומנצלת שטח קטן יחסית למערכת קרקעית או צפה על המים בגלל שיפוע הדופן.

מערכת סולארית צפה:

מערכות סולאריות צפות מותקנות בדרך כלל על מאגרי מים טבעיים או מעשה ידי אדם. המערכת מורכבת ממערכת הצפה, וממערכת תמיכה לפאנלים ולממירים, תוך התחשבות באזור ובמשתנים שונים.
ההתקנה היא פשוטה יחסית. תחילה מרכיבים את מערכת ההצפה. לאחר מכן מחברים את הפאנלים למערכת ההצפה וכל המבנה נדחף או נגרר לתוך המים. עוגנים מותקנים על המערכת ההיקפית או בתחתיתו של מאגר המים שבו המערכת מותקנת.
המבנה הצף מעוגן באמצעות קווי עגינה, אשר ניתנים להתאמה לתנודות ברמת המים וכל זאת על פי הנחיית מהנדס המאגר.
המערכת הסולארית כולה צריכה להיות מתוכננת לעמוד בפני סיכונים סביבתיים ארוכי טווח, כגון גשם, שלג ותנאי רוח, לחות ומליחות. כל הרכיבים החשמליים חייבים להיות חזקים מספיק לתנאי רוח אינטנסיביים, כמו גם עמידים למים ולאבק, ויכולים לתפקד בצורה אמינה בטמפרטורות קיצוניות.

יישומים בשוק:

ניתן להתקין מערכות פוטו-וולטאיות צפות / על דפנות מאגרים לצריכה עצמית על-ידי גורמים פרטיים או ציבוריים לצורך קיזוז צרכי החשמל שלהם באתר (למשל, משאבות, אוורור, מפעלים, מחסנים מקוררים וכד') ובאתרים מרוחקים.
מתקן סולארי על המים אידיאלי לתעשיות עתירות אנרגיה ומים, כגון מתקני טיהור מים ומתקני טיפול בשפכים.
בכל מקום שבו השמירה על הקרקע מהווה אינטרס מהותי, הן בהיבט הנופי והן בהיבט החקלאי, ניתן לשלב את המשטחים הסולאריים הצפים, עם מאגרי ההשקיה וגידול דגים, עם יתרון נוסף של הקטנת אידוי המים.
יש גם הזדמנויות בתעשיית הכרייה, שם מחצבות ישנות ובורות כרייה משאירים משטחי מים אדירים לאחר הפקת חומר. כאן, המערכת הסולארית הצפה, מספקת פתרון טוב עבור שניהם – שיקום האתר מחד, ומענה לביקוש האנרגיה המתמשכת מפעילות  בקרבת מקום מאידך.
הסינרגיה בין סכרים הידרואלקטריים לבין מערכות סולאריות צפות מדברת בעד עצמה, כאשר אנרגיה סולארית יכולה להגביר את הייצור במהלך היום, וכאשר אגירת המים אפשרית, ניתן לייצר יותר אנרגיה הידרואלקטרית בזמן שיא הביקוש.

מערכת סולארית צפה מתאימה לצרכים של תעשיות רבות, ויישומי שוק חדשים עבור מערכות אלה מתעוררים מדי יום.

בניגוד לאמונה הרווחת, יעילות הפאנל הסולארי יורדת ככל שהטמפרטורה עולה. טמפרטורת המים  נמוכה מזו של הקרקע או האוויר, ובשילוב עם תנועת הרוח מקררת את הפאנלים הסולאריים, הכבלים ורכיבי החשמל השונים.
מדינות המבקשות להגן על מקורות המים שלהן ימצאו גם סינרגיות בין מערכות צפות לבין תכניות השימור שלהן, שכן כיסוי של מאגרי מים עם מודולים פוטו-וולטאיים מקטין את האידוי וצמיחת האצות כתוצאה מהקטנת חשיפת המים לקרני השמש.
מהירות הפריסה היא גם אחד היתרונות הגדולים של מערכת צפה, המבטיחה יישום מהיר.
בשל פשטות ההתקנה, שימוש בעבודה המקומית מאפשרת ליזמים לתרום בחזרה לקהילה המקומית. יתר על כן, הנראות הנמוכה של מערכות אלה על פני מאגרי מים גדולים ללא השפעה ויזואלית ממשית מהווה פתרון ידידותי לסביבה, עם הפרעת קרקע מוגבלת במהלך ההתקנה.
אין עבודות בנין, טרסות, שימוש בציוד כבד או הסרת צמחייה במהלך ההתקנה.
המערכות הצפות ניתנות למחזור ב 100%, ואחרי פירוק, המאגרים נשארים כפי שהיו לפני הפיתוח של המתקן הסולארי, ללא השפעה ישירה על ערך הנכס.

קיימות תפיסות מוטעות, הנוטות לחשוב כי מערכות סולאריות צפות יהיו בעלות השפעות שליליות על הסביבה. למעשה, בפועל, המערכות הסולאריות בעלות השפעה ניטרלית או חיובית על גופי המים עליהם הן מותקנות. החומרים מהם עשויות המערכות אינם מזיקים לסביבה, ויותר מזה  – מערכות צפות מעשה ידי אדם על מאגרי מים יכול להועיל לחיים הימיים בתוך המאגרים, מבחינת הגבלת צמיחת האצות. יתר על כן, ההצללה מהמודולים במערכת, מספקת מקלט טבעי למינים שונים של בעלי חיים.

למרבה הצער, תפיסות מוטעות נוספות גורסות, כי מערכת סולארית צפה מורכבת ומסורבלת מבחינת התקנה וטכנולוגיה.
למעשה, הפריסה עצמה של המערכת היא פשוטה למדי – עם הטכנולוגיה והשיטה הנכונה, מבנה פוטו וולטאי צף הינו קל ויעיל.
יתרה מזאת, אתר פוטו וולטאי צף שנמצא בקרבת תשתית חיבור לרשת, הופך את הפריסה לחסכונית אף יותר.

אינטואיטיבית, חשמל ומים לא הולכים יחד. יחד עם זאת, מתקנים פוטו וולטאיים צפים חשמליים בטוחים לחלוטין יושמו על עשרות מרינות, מאגרים, סירות ובתי מגורים צפים, כמו גם בסביבות מים אחרות.
הציוד, ההפעלה והתחזוקה הינם עמידים ובטוחים, ובעלי המערכות הצפות נהנים מחסכון משמעותי.
המערכות הצפות נפוצות בעולם כולו, ועלותן הולכת וקטנה, עם התפתחות הטכנולוגיה, כך שהן זוכות לרווחיות במדינות רבות ברחבי העולם.

מתקנים סולאריים צפים / על דפנות מאגרים ניתנים למימון בקלות במקומות רבים, ונהנים מאותן אפשרויות מימון של המערכות הסולאריות המסורתיות, כגון הסכמי רכישת חשמל, חכירות והלוואות בנקאיות.
עם זאת, כמו בכל טכנולוגיה חדשה, יהיו מספר חלוצים בתחום שיפרצו את הדרך לביצוע ומימון מערכות אלו, בעוד אחרים יתמקדו במערכות המסורתיות, וימתינו לשוק הסולארי הצף להוכיח את עצמו לפני שישקיעו גם בכך.
עם הזמן, יהיה ברור יותר ויותר, כי פרויקטים אלו הם לטווח ארוך, ומהווים השקעות מצוינות בסיכון נמוך.
המשוכה הראשונה שיש לעבור הינה האמון במערכות מסוג זה. החששות לפני פרויקט חלוצי מסוג זה הם מובנים לאור הטכנולוגיה החדשנית, אך חששות אלו מתפרקים במהירות, במיוחד לאחר התקנת פיילוט באזור.

אף על פי שמאגרי מים מלאכותיים מייצגים הזדמנות אידיאלית לניצול קרני השמש, רוב המאגרים נמצאים בבעלות גופים ציבוריים, מה שיכול להפוך את התהליך לאיטי ומסורבל יותר – אך אין סיבה שפרויקט מסוג זה יתקדם באופן אחר מכל פרויקט פוטו וולטאי אחר במבני הרשויות.

ועוד – רשות החשמל מתייחסת למאגרי מים (מע' על דפנות מאגרים ומע' צפות) כאל גג של ממש מבחינת האסדרות וההקלות החלות עליהן.
ביותר ויותר וועדות לתכנון ובנייה מקומיות מחלחלת ההבנה, שניתן להתקין מע' פוטו וולטאיות על מאגרי המים של האגודות שבתחומן, וברבות מהן ניתן אישור לפטור מהיתר פוטוו וולטאי למאגר, דבר החוסך זמן ומשאבים רבים, ומסיר חסם משמעותי בדרך להתקנת המערכות וחיבורן.

לסיכום, המתקנים הפוטו וולטאיים על מאגרי המים הינם נישה צעירה, הממנפת אתגר נוסף, ומגלה יצירתיות ויעילות על ידי החברות המגלות רקורד מוכח . אתגרים אלו בוודאי יפתרו עם צמיחת הענף, ומדובר בעניין של זמן בלבד עד שמערכות מסוג זה יהיו מוכרות כאחד הפתרונות היעילים ביותר למעבר העולמי לאנרגיה נקייה.

גולן סולאר תשמח לתת ייעוץ מקצועי, מהיר ומהימן בכל הקשור להתקנת מערכות סולאריות על מאגרים.
לפרטים נוספים – משרדי גולן סולאר – 04-8552265