תהליך הקמת מערכת סולארית והסדרות השונות

רשות החשמל הינה הגוף הממונה מטעם הממשלה על משק החשמל בישראל ועל חברת חשמל. מאז החלטת הממשלה 3484 לשילוב אנרגיות מתחדשות ביצור החשמל בישראל מפרסמת רשות החשמל הסדרות רבות ובתנאים שונים. בהסדרתו אלו מפורטים התנאים והדרישות של המדינה לכל מי שרוצה להיכנס להסדרה.

לכל הסדרה יש מכסה מוגבלת בכמות ובזמן. כדי להקים מערכת סולארית יש לעמוד בתנאים של רשות החשמל. תנאי ההסדרה לא פשוטים ודורשים אישורים מגורמים רבים. הדבר מקשה מאוד על יזמים להצליח להיכנס למכסה,  מספיק יום אחד כדי לפספס את המכסה ולהפסיד כסף רב… להלן כמה הסדרות עיקריות למערכות פוטו וולטאי:

תהליך הקמה בפועל של מערכת סולארית

כאשר צרכן מעוניין להקים מערכת סולארית על גג אשר ברשותו עליו להוציא היתר סולארי למערכת. כיום קיים פטור שמקל על הקמת מערכות בהספק של עד 50KW . מעבר להספק של 50 KW נדרש להוציא היתר למערכת סולארית. תהליך ההיתר הוא לפעמים מורכב מאוד ודורש אישורים של גורמים רבים כגון כיבוי אש ועוד. לאחר קבלת ההיתר המבוקש יש להקליד את הבקשה באתר האינטרנט של חברת החשמל. לאחר מכן מתקבל זימון להגשת תיק מסמכים הכולל אישור מהנדסים ואת ההיתר שהתקבל. חברת החשמל בודקת התיק ומוציאה סיור חשמלאי לשטח לתאום טכני של ההתקנה. במידה והסיור היה תקין מתקבל סוף סוף האישור המיוחל – אישור מכסה –PV. האישור מאפשר להקים את המערכת וזאת עד 180 יום מקבלת האישור.

מתחילים בהתקנה של קונסטרוקציית אלומיניום שעליה מחברים את הפנלים. מהפנלים דרך קופסאות חשמל מתחברים לממירים שמעברים את החשמל לצרכן או לרשת החשמל. לאחר סיום ההתקנה בהצלחה יש להוציא אישור נוסף של טופס 4 למערכת. לאחר טופס 4 ניתן להזמין את חברת חשמל לחיבור. נדרש גם להוציא אישור ממשרד האנרגיה והמים כדי להתחבר-תהליך ארוך שיש בו הרבה התעסקות עם בירוקרטיה. התהליך אורך כ3-8 חודשים תלוי בגודל המערכת.

עלויות הקמה והחזר השקעה

עלות הקמה של מערכת סולארית מורכב מכמה גורמים מרכזיים – פנלים, ממירים, קונסטרוקציה ועבודה. בתחילת השוק מוצרי הגלם היו יקרים מאוד, עם התפתחות השוק הסולארי בעולם ירדו המחירים באופן משמעותי.

בתחילת התפתחות השוק הסולארי בעולם נאלצו הממשלות לסבסד באופן משמעותי את הקמת המערכות הללו. היום הגיעו מחירי העלות של מערכת למחיר נמוך ממחיר העלות היחסי לקילוואט ממחיר של תחנת כח של דלקים! משמעות הדבר שלא נדרש עוד סבסוד ומעבר לכך זו הדרך הזולה ביותר להפיק אנרגיה! המכסות האחרונות שפורסמו מדברות על תעריף של 37 אג’ לקוט”ש . כאשר תעריף היום של חברת החשמל לבית הוא 48 אג’.

להלן תקציר מנהלים למערכת של 100 קילוואט מונה נטו ללא מימון (מינוף). המערכת מותקנת על שטח גג של כ 1 דונם. במידה ויש מינוף של 80% ניתן להגיע לתשואה של כ20% על ההון העצמי.

*מידע נוסף אודות מערכת סולארית ביתית מחיר, כדאיות ותהליך ההקמה.

לפרטים נוספים אנחנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר, נשמח לסייע וללוות אתכם בכל התהליך בצורה אישית ומקצועית.

לפוסטים נוספים

לפני שאתה יוצא

כדאי שתבדוק מה הגג שלך יכול לעשות בשבילך

זה פשוט! הזן את גודל המערכת וקבל במייל את התעריף וההכנסה השנתית הצפויה